نخستین سايت کارشناسی آموزشي متره و برآورد و آیین پيمان ها

  سايت کارشناسی آموزشي مترور

نخستین سايت ویژه ارائه كتاب‌ها و دوره هاي آموزشي  متره و برآورد و آیین و قوانين حاكم بر پيمان
«تمامي كالاها و خدمات اين سايت ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند وفعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است»  

سایت مترور نمایندگی ندارد و تمامی ساخته های آموزشی این سایت  نوشته یا گردآوری شده‌ توسط  آقای مهندس احمدرضا جعفرزاده می‌باشند.

پیوندهای دانلود خریدهای شما ارجمندان  تا 183 روز پس از خرید یا تا 20 بار دانلود ، در حساب کاربری وی در سایت ، فعال خواهد ماند.

 


كتاب ها و مترور ساخت ها

نحوه محاسبه ضريب بالاسری پیمان (‌1)

 

مقدمه : 
باید بدانیم  برخی قوانین و بخشنامه هایی که در سالهای اخیر به ویژه 3 سال گذشته صادر شده است به طور مستقیم و غیر مستقیم در تغییر ضریب بالاسری واقعی پیمانها تاثیر گذار بوده و ضریب ابلاغی قبلی مورد استفاده را دستخوش تغییر می نمایند از جمله این موارد می توان به نحوه استفاده از فهرست های بهاء در برآورد ، قانون مالیات بر ارزش افزوده و حذف تجمیع عوارض ، قانون جدید استفاده از توان فنی مهندسی داخل ، تغییر ی که در قانون مالیات های مستقیم ایجاد گردیده ، نحوه اخذ مفاصاحساب بیمه ، نحوه تعیین دامنه قیمت های متناسب پیشنهادی ، دستورالعمل انضباط مالی در طرح ها ، درصد مبلغ پیش پرداخت و حتا پرداخت و یا عدم پرداخت آن ، تاثیر هدفمندی یارانه ها در بالاسری پیمان و … که استفاده از ضرایب فیکس و حتا آنالیزهای ارائه شده قبلی را عملن مستلزم تغییر نموده اند اشاره نمود ، از طرفی با تعریفی که از پروژه و ویژگیهای آن می دانیم قطعن یک عدد فیکس برای تمامی پروژه های غیرعمرانی و حتا عمرانی (‌که متاسفانه همچنان عرف است )‌ کاری غیرکارشناسی است و نتیجه آن کم یا زیاد به ضرر یکی از طرفین پیمان خواهد شد از اینرو استفاده از یک ضریب ثابت بصورت بخشنامه ای و دستوری برای همه پروژه ها را باید روشی منسوخ و قدیمی شده دانست و در شرایط حاضر توصیه ننمود.
 
 
ضریب بالاسری؟!!
 
با توجه به شرایط ایجاد شده و قوانین و بخشنامه های صادره  مورد نظر که امکان تغییرات انها در آینده دور و نزدیک ، کم  یا بیش وجود دارد ، باید برای محاسبه این ضریب راهی اساسی و کارشناسی شده در نظر گرفت که ضمن همخوانی با وضعیت موجود با تغییرات احتمالی اشاره شده نیز بیشتر همخوان بوده و کمتر به ضرر و زیان یک یا هر دو طرف پیمان گردد و واقعیت های پروژه را در قالب پیمان پوشش دهد.
البته چنین بنظر می رسد که قانونگذار قبلن آگاه یا ناخودآگاه نیز توجهی به این امر داشته است ، بطور مثال تعیین قیمت متناسب در مناقصه یا در نظر گرفتن امتیاز برای پیمانکار بومی قطعن برای کاهش بالاسری و امکان ارائه قیمت پایین تر بوده است اما این موارد نمودی در تعیین ضریب بالاسری نداشته و هنوز هم کماکان و بصورت وراثتی ضریب 1.3 همچنان بجای ضریب بالاسری واقعی مورد استفاده سازمان نشینان ( معاونت نظارت راهبردی )‌ است هرچند در بخشنامه های اخیر با تاکیدی کمتر از قبل مورد استفاده گرفته ، همچنین به تبع  ضریب 1.43 در پروژه های غیر عمرانی هنوز مورد استفاده  قرار میگیرد.
بدین منظور و برای واقعی تر نمودن ضریب بالاسری پیمان راههای گوناگونی می توان پیشنهاد نمود بطور نمونه در مناقصات به ویژه در طرح های غیرعمرانی که اختیارات مشاور برای تطبیق بهتر شرایط پیمان با شرایط اختصاصی و عمومی طرح و پروژه در مناقصات بیشتر و مناسب تر است ، پیشنهاد می گردد مشاور طرح در زمان تهیه اسناد مناقصه با توجه به شرایط پروژه و قوانین و بخشنامه های موجود آنالیز ضریب بالاسری را محاسبه نماید و  این آنالیز را تعیین و در اسناد مناقصه اعلام نماید تا شرکت کنندگان بتوانند متغیرهای آن را با توجه به شرایط خود و شرایط طرح بررسی و مطابقت داده و اعداد و مقادیر پیشنهادی خود را اعلام نمایند.
 
 
محاسبه ضریب بالاسری !
 
راههای دیگری نیز می توان برای محاسبه واقعی این ضریب پیشنهاد داده و عملی نمود ، سعی می شود در مقالات بعدی با بحثی کامل تر شامل نمونه های عملی ، آنالیز و ارائه محاسبات ، به فرمول و روش های کارشناسی شده برای محاسبه بالاسری واقعی و تبدیل آن به ضریبی جهت اعمال در برآورد و پیمان برسیم .
 
این بحث ادامه دارد …
 
آذرماه 1391
 

دیدگاه‌ها

0 # ضریب بالاسریرامین 50 1391-10-16 17:33
با سلا وخسته نباشید سوالی داشتم که ممنون می شوم که پاسخ عاجل مبذول فرمایید . برای آنالیز قیمت ضریب اعمال شده چه نام دارد و باید چند اعمال شود .…کار مربوط به سال 88 بوده و مربوط به الحاق خورشیدی بداخل شمع فولادی می باشد ..آیا ضریب 1.43 مناسب است و همان ضزیب بالاسری اعمال میگردد ؟ با تشکر فراوان
0 # پاسخ: نحوه محاسبه ضريب بالاسری پیمان (‌1)metror 1391-10-16 18:33
به نقل از رامین 50:
با سلام وخسته نباشید سوالی داشتم که ممنون می شوم که پاسخ عاجل مبذول فرمایید . برای آنالیز قیمت ضریب اعمال شده چه نام دارد و باید چند اعمال شود .…کار مربوط به سال 88 بوده و مربوط به الحاق خورشیدی بداخل شمع فولادی می باشد ..آیا ضریب 1.43 مناسب است و همان ضزیب بالاسری اعمال میگردد ؟ با تشکر فراوان

البته در یکی دو خط امکان پاسخ مناسب وجود ندارد ولی برای قیمت جدید دو نوع ضریب داریم : یکی مستقیم بصورت ستونی در تجزیه بهاء‌ وارد می گردد که بنده آن را عامل ستونی می نامم و در جزوه شماره یک هم آن را شرح داده ام و دیگری ضریب بالاسری که در مقاله بالا بدان اشاره شده و گفته ام که سعی کنید از ضرایب 1.43 و 1.3 بدون اینکه برای شما صحت استفاده اش ثابت شود پرهیز نمایید و ضریب واقعی بالاسری پیمانتان را محاسبه و اعمال فرمایید. البته اگر مبتدی هستید در حال حاضر چاره ای بهتر از استفاده از ضریب 1.43 بعنوان ضریب بالاسری در طرح غیرعمرانیتان ندارید.البته باید برای دفاع ،‌راه اثبات آن را هم بدانید.
پیشنهاد می نمایم در صورتیکه برایتان امکان پذیر است در دوره آموزشی سایت مترور در این زمینه شرکت و بطور کامل و اصولی بالاسری و نحوه محاسبه آن را فرابگیرید.

موفق باشید.
0 # هزینه بالاسریبابک اردلانی 1391-11-20 20:29
با سلام
هزینه بالاسری ناشی از روز های اضافه شده و تمدید شده به پیمان براساس تاخیرات مجاز چگونه می توان از کارفرما طلب کرد و نحوه محاسبه آن به نظر شما؟
مثل هزینه های کارگاه در دوران تاخیرات مجاز
یا سود ناشی از عدم آزاد سازی سپرده
یا هزینه تمدید ضمانت نامه و .….….
0 # سیامک آرین 1393-09-18 15:52
خسته نباشید ممنون از سایت قوی و پرمحتوا ایجاد شده
سوال: تاثیر قوانین و دستورالعمل انضباط مالی در طرح ها

شما مجاز به درج دیدگاه نیستید! شاید باید در سایت عضو و یا وارد شوید.


جستجو پیشرفته

ورود كاربران

» سبد خرید »

   0 تومان

آسان پرداخت

براي پرداخت صورتحساب ، روي لوگوی زیر كليك نماييد :

در این روش قبل از واریز وجه هماهنگی نمایید  و

پس از پرداخت کدرهگیری را به 09138381938 پیامک نمایید .

اطلاعات حساب مترور (‌روی کارت کلیک کنید ) :

شماره کارت ملت : 6104337887357810 

 

لینک کانال تلگرام سایت مترور :

www.telegram.me/metror

 

  

 «   مترور  » در زمينه آموزش متره و برآورد و اصول حاکم برپیمان ها از سال 1380 و ابتدا تنها بصورت تدريس حضوري خصوصي پايه گذاري شد ، با ورود اينترنت به جامعه‌ي عمراني كشور ، وبلاگ ي را از سال 1383 ايجاد، در سال 1387 تغيير بلاگ داد و در سال بعد سايت تخصصي مترور  را با قابليتهاي متنوع ترفعال نمود و انجمن دوره هاي مجازي آن را نيز در سال 1390 ايجاد كرد،همچنين جهت جلب رضايت شما عزيزان از تاريخ 23مهرماه 92 موفق به دريافت نماداعتماد از وزارت صنعت معدن و تجارت شده است.در اين راه راهنمايي ها و توقعات شما مشوقي بوده جهت سعي ما در تعالي تفكرات و تعلقات خاطرمان در این رسته والبته اجرايي شدن آنها ، اميد كه اين همراهي چون قبل پشتيبانگر ما در ادامه اين راه سهل اما ممتنع باشد .

تا خدا چه بخواهد . احمدرضا جعفرزاده