جستارهای مهندس مترور جعفرزاده

09038381937  تلفن ، @metror کانال تلگرام 

www.metror.ir
Menu
به نام خداوند جان و خرد

کتاب و جزوه های مترور
کتاب و جزوه های آموزشی مترور برآمد وچکیده‌ی بیش از بیست‌ سال تجربه عملی و آموزشی است که دردسترس شما ارجمندان  قرار مي‌گيرد.
http://www.metror.ir/metror-shop

اگرجستجوی شما بدون پاسخ مانده است از لینک جستجوی هوشمند ، دوباره تلاش فرمایید :
جستجوی هوشمند

یادآوری : برای کاربر شدن ( عضویت ) در تارنمای مترور، نام کاربری خود را به لاتین وارد نمایید. با سپاس
پیوند کاربری (عضویت)

کانال تلگرامی مترور :.......

کتاب و جزوه های مترور

با درود
فهرست های بهای پایه سال 1397 امروز 28 اسفندماه 96 بر روی تارنمای نظام فنی و اجرایی کشور قرار گرفت و به سان سه سال پیشین می‌توان آن را دهش نوروزی این سازمان به انجمن های عمران و آبادانی کشوردانست.
و ما نیز به سان سال پیش ، همه‌ی این فهرست‌های بها را  در یک بسته مالتی مدیا ونشانه گذاری شده به پیوست به کاربران تارنمای مترور پیشکش می‌نماییم

برای نمونه فایل فهرست بهای واحدپایه رشته ابنیه 1397 دارای نشانه گذاری ها و پیوندهای کمکی را می توانید از کانال مترور در تلگرام زیر دریافت نمایید:
https://t.me/metror/926

و امید که بسته مالتی مدیا واتوران فهرست های بهای ما را بپسندید و همچنان ما را در راهی که می پیماییم همراهی نمایید.
تا خدا چه بخواهد.
 
با درود
به آگاهی می رساند ؛مركز آمار ايران دو فايل آماری از طرح هاي عمرانی را بر روي تارنمای خود قرارداد، تارنمای مترور نيز به زودی این داده ها را به شكلی كاربردی ، نشانه گذاري شده و مالتی مدیا در جلد 4 از جزوه‌ی نرخ عوامل خود ( جزوه شماره JZ128) خواهد گنجاند:
1- نتايج آمارگیری از كرایه ماشین آلات منتخب در طرح های عمرانی ،‌در نیمه نخست سال 1395

2- نتایج آمارگیری از دستمزد نيروی انسانی شاغل در طرح های عمرانی ، در نیمه نخست سال 1395


تهیه جزوه نرخ عوامل تجزیه بها و فهرست بها :


23 فروردين ماه 1395
پیروز باشيد.
#مهندس_مترور_جعفرزاده
@metror

پرسش : با سلام

با توجه به بند 5 کلیات فهرست بها پایه رشته ابنیه 1396  که اشاره دارد به اینکه در صورت پیش بینی ضرایب ، مبلغ این ضریب ها را می توان پرداخت و اگر پیش بینی نشده باشد نمی توان پرداخت ،اینک با توجه به این بند و همچنین  بند 2-8 دستورالعمل کاربرد فهرست بهای پایه یاد شده ، آیا می‌توان ضریب‌هایی همچون بالاسری و منطقه و طبقه را در تهیه برآورد در نظر نگرفت؟ آیا این یک تناقض در فهرست‌های بهای پایه نیست؟! دیدگاه خود را بیان فرمایید.
با تشکر

پاسخ و دیدگاه #مهندس_مترور_جعفرزاده:

این پاسخ را می توانید در فایل پیوست نگرش فرمایید :

پیوست ها
FileDescriptionFile sizeDownloads
Download this file (135-41_01Mablagh_ZaribHa.pdf)135-41_Mablagh_ZaribHaجستاری بر ضریب ها در برآورد منضم به پیمان285 kB797
این نوشتار با نام پرسش و پاسخ شماره 135-40 در کانال تلگرامی مترور به اشتراک گذاشته شده است :
پرسش و پاسخ شماره 135-40
پرسش:
با سلام
چرا ضریب بالاسری در دستورالعمل کاربرد فهرست بها پایه رشته ابنیه 1396 که دیروز ابلاغ شده ، برای طرح های غیرعمرانی ۱/۴۱ ابلاغ شده است؟
شما در آنالیز صفحه 141 کتاب ضریب بالاسری آن را ۱/۴۳محاسبه فرموده اید ، که با این ضریب مغایرت دارد!!
دیدگاهتان چیست؟
سپاس
پاسخ #مهندس_مترور_جعفرزاده :
1- همانگونه که در پیوست 3 فهرست بهای یاد شده نگرش فرموده اید و از این پیش تر هم می دانستیم، سازمان برنامه و بودجه هزینه ای بابت استقرار و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به پیمانکاران جز، و همچنین هزینه وجوه نقد کسر بیمه را در هزینه های بالاسری پیمانکاراصلی درنگر نگرفته است! از همین روی اگر کاربران ارجمند، هزینه های ردیف 7 و 8 جدول آنالیز در کتاب ضریب بالاسری (نوشته اینجانب) را آگاهانه و براساس نگاه سازمان برنامه و نه واقعیت موجود! کنار بگذارند ، آنگاه جمع ردیف ها در جدول  صفحه 141 کتاب برابر 29.30 خواهد شد و برآمد آن جدول ضریب 1.41 به دست می آید ، که با ردیف ابلاغی جدید سازمان برنامه ( که باز هم مانند گذشته، محاسبه های آن را نیز در فهرست بها نگنجانده است !!!) همخوانی خواهد داشت.

2- کتاب ضریب بالاسری کتابی است که برای دیروز و امروز نگاشته نشده است ، این کتاب نقشه راهی است برای محاسبه ضریب بالاسری در گونه های گوناگون پیمان ها در نظام فنی و اجرایی کشور و نه تنها ثابت کردن ضریب های بالاسری دستوری 1.30 یا 1.43 یا 1.41 و چه آنکه سازمان های بالادستی سازمان برنامه و بودجه دگرشی بسیار اساسی در نگرش به هزینه های بالاسری پیمان ها در پروژه های کشور ایجاد نکنند که چنین چیزی بسیار دور است ، این کتاب همچنان و همچنان سال های سال پاسخگوی عامل های پیمان در محاسبه این ضریب در پیمان های عمرانی و غیرعمرانی و گوناگون بی شماری در این کشور خواهد بود. و به هر روی به عنوان نخستین در نوع خود و یک بخشی از تاریخ و سرگذشت این ضریب در نظام فنی و اجرایی این مرز و بوم ماندگار خواهد ماند،
و بنده سربلند از نگاشتن آن ،

3- به بیانی دیگر می توان،  سی هشتمین نمونه آنالیز ضریب بالاسری در کتاب ضریب بالاسری بنده را آنالیز ضریب بالاسری در طرح های غیر عمرانی دولتی نامید که ضریب بالاسری آن 1.41 است و آنالیز صفحه 141 کتاب بنده را آنالیز درست و دگرگونی از این نوع پیمان ها (برای نمونه با نام : غیرعمرانی غیردولتی و با ضریب بالاسری 1.43) دانست.!

4- همچنین به آگاهی می رساند ، ضریب بالاسری 1.41 طرح های غیرعمرانی برای حوزه شمول نظام فنی و اجرایی کشور و دامنه آن که در فهرست های بهای پایه 1396 آمده اند ، از سوی تارنمای مترور آنالیز گردید و فایل آن به فایل های کتاب ضریب بالاسری افزوده شده، ارجمندانی نیز که پیشتر این کتاب را خریداری نموده اند می توانند پیوست شماره یک کتاب ( فایلی به نام KT02-P1.zip ) را دوباره از حساب کاربری خود بارگیری و از این آنالیز ( آنالیز شماره 41 در فایل اکسل) بهره مند گردند.
نشانی دریافت برای این خریداران ( که ابتدا باید با نام کاربری خود وارد و در شماره سفارش خرید مربوطه ، پیوست ها را دوباره بارگیری فرمایید):

http://www.metror.ir/index.php/user/my-order

پیروز و سربلند باشیم و
کلان نگر عمل کنیم.
#مهندس_مترور_جعفرزاده
@metror
با درود
فهرست های بهای پایه سال 1396 امروز 26 اسفندماه 95 بر روی تارنمای نظام فنی و اجرایی کشور قرار گرفت و به سان دو سال پیشین می‌توان آن را دهش نوروزی این سازمان به انجمن های عمران و آبhدانی کشوردانست.
و ما نیز به سان سال پیش ، همه‌ی این فهرست‌های بها را  در یک بسته مالتی مدیا ونشانه گذاری شده به پیوست به کاربران تارنمای مترور پیشکش می‌نماییم و امید که بپسندید و همچنان ما را در راهی که می پیماییم همراهی نمایید.
تا خدا چه بخواهد.
 
لینک تهیه فایل اجرایی کلیه فهرست های بهای سال 1396همراه با جزوه موارد قانونی ابلاغ فهرست های بهای واحد پایه در یک بسته مالتی مدیا و اجرایی

آیا ضریبی به عنوان ضریب پراکندگی برای پیمان‌هایی که دارای کارگاه‌هایی با فواصل زیاد از همدیگر دارند یا دارای پروژه خطی هستند ، تعریف شده است یا می‌شود چنین ضریبی برای این پیمان ها تعریف کرد ؟

مركز آمار ايران نتايج آمارگيري از دستمزد نيروي انساني شاغل در طرح هاي عمراني در نيمه ي دوم سال 94 را چند روزي است منتشر نموده است.کاربرگ ( فایل ) آن را مي توانيد از پیوند زير دريافت فرماييد. ( این کاربرگ پیش از این در کانال تلگرامی تارنمای مترور منتشر شده بود )

هرچند این فایل پس از هک شدن تارنمای مرکز آمار ایران ، دیگر بر روی تارنمای یاد شده مشاهده نمی‌شود.

دیگر نرخ ها را می توانید در بسته نرخ عامل های تجزیه بهای 1394 دریافت دارید.

پیوست ها
FileDescriptionFile sizeDownloads
Download this file (Niroy_Ensani_94_2_metror-ir.pdf)دستمزد نيروي انساني شاغل در طرح هاي عمرانینیمه دوم 1394 - نشانه گذاری شده در تارنمای مترور847 kB5240

با درود

در مورد آسیب شناسی  بخشنامه‌های :

الف) شماره 34000 به تاریخ 07/02/95موضوع : دستورالعمل‌تهیه و تصویب فهرست‌های بهای‌کارهای خاص

ب‌)  شماره 34001 به تاریخ 07/02/95 با موضوع : دستورالعمل نحوه تهیه و تصویب ردیف‌های ستاره دار

که در کانال تلگرامی مترور به کاربران قول داده بودم ،  اینک چند اشکالی که از دیدگاه بنده در این دو بخشنامه  دیده می‌شود را به شرح فایل پیوست به آگاهی می رسانم :

1- آسیب شناسی دو بخشنامه با پیوست هر دو بخشنامه ها و تبصره 80 و بوکمارک شده (‌ در یک فایل ، این فایل در کانال تلگرام مترور نیز بارگذاری شده است)

2- بخشنامه 34000

3- بخشنامه 34001

پیوست ها
FileDescriptionFile sizeDownloads
Download this file (34000_34001_Asibshenasi_@metror.pdf)آسیب شناسی بخشنامه های 34000 و 34001باپیوست روگرفت بخشنامه ها و بوکمارک1788 kB1519
Download this file (34001@metror.pdf)دستورالعمل ردیف های ستاره داربخشنامه 34001452 kB1547
Download this file (34000 -@metror.pdf)دستورالعمل فهرست بهای خاص رونوشت بخشنامه 34000743 kB1577

تارنمای ايران تلنت آمار چشمگیری از ميزان حقوق و دستمزد کارشناسان ( از جمله مهندسان ) در سال 1394 را بر روي سايت خود گذاشته است ، چونکه آمار گیرایی در آن دیده می شود ، سايت مترور نگارش نشانه گذاري شده ( بوكمارك شده ) آن را براي آگاهی شما ارجمندان بر روي تارنمای مترور می‌گذارد.

پیوست ها
FileDescriptionFile sizeDownloads
Download this file (Salary_Report_1394.pdf)گزارش آماری حقوق و دستمزد کارشناسان و مهندسان 1394نشانه گذاری برگه های فایل - تارنمای مترور1779 kB4742

چند روز قبل یکی از اساتید عزیز ، ( جناب آقای مهندس میلانی زاده ) پرسشی را در تلگرام مطرح نموده اند که به صورت اتفاقی بنده به آن برخورد نمودم ، مبنی بر اینکه چرا فهرست‌های بهای سال 1395 در تاریخ 26 اسفند ماه 1394 ابلاغ شده اند ، اینجانب ضمن استقبال از این پرسش و به منظور استفاده کاربران و فراگیران عزیز، پاسخ به پرسش یاد شده را تحت جزوه ای با عنوان :

مروری بر موارد قانونی در تعیین زمان تهیه ، ابلاغ و لازم الاجرا شدن فهرست های بهای واحد پایه

تهیه نمودم که همراه مستندات قانونی و بخشنامه‌ای که در متن این مطلب به آنها استناد نموده ام در یک فایل پی دی اف تنظیم و  طی یک بسته ی کاربردی همراه مجموعه فایل های بوکمارک شده فهرست های بهای واحد پایه 1395  به صورت رایگان به خریداران عزیزمحصولات سایت مترور تقدیم می‌نمایم. امید است مطالب آن مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد. همچنین سعی خواهد شد نسخه ای از این فایل در دسترس کترشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی قرار گیرد.

 

آسان پرداز

براي پرداخت  صورتحساب  ، روي لوگوی به پرداخت ملت كليك نماييد :

پس از پرداخت وجه ، کدرهگیری و نام محصول‌را به شماره 09038381937 یا تلگرام زیر بفرستید :     metrorir@

ورود و برون رفت

درود بر شما

Register